Pilotlar Vakfı Havacılık Yarışması Tanıtım Filmi
26 Mayıs 2016
ICAO İNGİLİZCE LEVEL SINAVI 29.03.2017 TARİHİ İTİBARİYLE YAPILMAYA BAŞLANMIŞTIR
17 Mart 2017

Çocuklarınızın göz sağlığını ihmal etmeyin

ÇOCUKLARINIZIN GÖZ SAĞLIĞINI İHMAL ETMEYİN

Öğrenme süresince görme etkisi yüzde 83’tür

Türkiye’de her 3 çocuktan birinde uzak veya yakını görme sorununa rastlanırken bu durum çocukların her alandaki başarısını olumsuz etkiliyor, tedavisi yapılmamış veya geç kalınmış göz bozuklukları ilerleyen yıllarda tedavisi son derece güç farklı problemlere de yol açabiliyor. Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Tülay Kılıç, “Sorunun farkında olmayan aileler çocuklarının derslerdeki başarısızlığını ‘Öğrenme yeteneği düşük’ diye nitelendirebiliyor. Oysa genellikle çocuklar öğrenme kabiliyetlerindeki eksiklikten dolayı değil, iyi göremedikleri için derslerinden geri kalabiliyor” diyor.

Hayatımızın ışığı ve geleceğimiz olan çocuklarımız, hepimizin dünyasındaki en önemli varlıklar. Bu nedenle ailelerin hayatlarında onların sağlığı da bir o kadar önemli bir yer tutuyor. Türkiye’de çocuklarda görme bozukluğu oranının yüksek olduğunu belirten Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Tülay Kılıç, “Ülkemizde her üç çocuktan birinde göz bozukluğu var. Bu sorunun farkında olmayan aileler çocuklarının derslerdeki başarısızlığını ‘Öğrenme yeteneği düşük’ diye nitelendirebiliyor. Oysa çocuğun öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik yok, çocuk iyi göremediği için derslerinde geri kalabiliyor. En önemlisi de göz bozukluğunda gerekli önlemler zamanında alınmazsa çocukta ilerleyen yıllarda tedavisi daha güç olan bir göz tembelliği tablosu oluşabilir” diyor.

Görme bozukluklarının görülme sıklığı yaşa bağlı olarak artarken göz tembelliği, şaşılık, miyopi, hipermetropi ve astigmat çocuklarda en sık görülen sorunlar arasında yer alıyor. Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Tülay Kılıç çocuklardaki göz bozuklukları için takip edilmesi gereken belirtileri de şu şekilde sıralıyor:

 • Göz kayması,

 • Göz kapağı düşüklüğü,

 • Çapaklanma, şişlik,

 • Bir gözü kapayarak bakma,

 • Çocuğun tahtayı yeterince iyi görememesi,

 • Okurken satır atlaması,

 • Cümleleri eliyle takip etmesi,

 • Gözlerini kısarak bakması,

 • Televizyonu yakından seyretmesi,

 • Gözlerde sulanma,

 • Sık sık göz kaşıma,

 • Gözde, başında ağrı,

 • Aktivitelerde gösterilen düşük performans göstermesi

 • Ödevlerini yaparken zorlanması.

Dijital çağ göz sağlığı sorunlarını artırıyor

Tablet, cep telefonu ve bilgisayarların göz yorgunluğunun ana kaynakları arasında yer aldığına dikkat çeken Op. Dr. Tülay Kılıç, “Çocuklar bu ekranlar karşısında saatlerce vakit geçirebiliyorlar. Ayrıca gözlerinin yorulduğunu hesaba katmadıkları gibi ailelerine de şikâyet etmiyorlar. Ancak uzun süre sabit bir ekrana bakmak çocuklarda başta gizli kaymalar olmak üzere kuruluk gibi birçok göz sorununu beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle çocuklara oyun amaçlı 5 yaşına kadar günlük 1 saati aşmayacak şekilde bir kısıtlama getirilmelidir. 7 yaş ve üzerinde ise bilgisayar, cep telefonu ve tablet kullanımı günde 1,5-2 saati geçmemelidir” diyor.

Çocuklara özel anestezi ile göz muayenesi

Çocuklarda görme bozukluklarında en sık kırma kusurları (hipermetropi, astigmat, miyopi), şaşılık ve göz tembelliği ile karşılaşıldığını belirten Op. Dr. Tülay Kılıç, “Çocuklar genellikle bir görme bozukluğu yaşadığının farkına varamaz. Bu nedenle ailelerin farkındalığı ve duyarlılığı çocukların göz sağlığı için büyük önem taşıyor. Aileler, 0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için mümkünse doğumdan hemen sonra, yoksa 6-12 aylıkken, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesini yaptırmalıdır” diyor. Özellikle çok hareketli çocuklarda ya da zor muayene edilen, teşhis konusunda sıkıntı yaşanan durumlar için Dünyagöz Ataköy’de anestezili muayene gerçekleştirdiklerini söyleyen Op. Dr. Tülay Kılıç, “Çocuklarda daha detaylı ve sağlıklı bir göz muayenesi için merkezimizde bulunan Çocuk Anestezi Uzmanları’nın eşliğinde anestezi uygulayarak da göz muayenesi yapıyoruz” diyor.

Pilotlar Vakfı